Drodzy Pacjenci😃
Mamy przyjemność poinformować, o możliwości wykonania BADANIA URODYNAMICZNEGO w PCZ Otwock 👍🙂.
Badania wykonywane są w Poradni Specjalistycznej PCZ Otwock w ramach kontraktu z NFZ na podstawie skierowania.
Badania wykonuje Dr med Maciej Zbrzeźniak 👨‍🔬 adiunkt Kliniki Urologii CMKP w Warszawie specjalizujący się w tej tematyce od 20 lat. 😃
 
Zapisy w rejestracji poradni tel 📞 22 778 26 60
 
Co to jest badanie urodynamiczne ?
Badanie urodynamiczne służy do oceny funkcji dolnych dróg moczowych. Diagnostyka urodynamiczna umożliwi obiektywne, graficzne zobrazowanie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych zgłaszanych przez pacjenta. Pęcherz moczowy i cewka moczowa tworzą dolne drogi moczowe, których funkcja polega na gromadzeniu moczu i skutecznym opróżnianiu pęcherza moczowego. Badanie urodynamiczne nazywane potocznie urodynamiką przeprowadzane jest w celu obiektywizacji objawów zgłaszanych przez pacjenta i jest szczególnie pomocne w diagnostyce nietrzymania moczu i przeszkody podpęcherzowej. Urodynamika wykonywana jest w przypadku zaburzeń fazy gromadzenia moczu i fazy wydalania moczu.
W jakim celu wykonywane jest badanie urodynamiczne ?
Badanie urodynamiczne wykonywane jest w celu obiektywnej oceny nieprawidłowej funkcji dolnych dróg moczowych. Interpretacja wyniku urodynamiki powinna być wykonywana w oparciu o dokładny wywiad kliniczny zebrany od pacjenta. Wynik badania urodynamicznego powinien odzwierciedlić objawy zgłaszane przez pacjenta. Urodynamika wykonywana jest w celu ustalenia przyczyny dysfunkcji dolnych dróg moczowych, oceny i poprawy wyników leczenia. Badanie urodynamiczne u kobiet z nietrzymaniem moczu ma na celu róznicowania pomiędzy wysiłkowym nietrzymaniem moczu i nietrzymaniem moczu z parcia. Urodynamika pozwala na ustalenie przyczyn nietrzymania moczu i jest niezbędne przed leczeniem operacyjnym.
 
Wskazania do wykonania urodynamiki :
Urodynamika kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu lub nietrzymaniem moczu z parcia
Urodynamika pacjenci z chorobami układu nerwowego, zaburzającymi funkcję pęcherza i cewki moczowej - chorzy po urazach rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, przepukliną oponowo-rdzeniową, polineuropatią cukrzycową
Urodynamika pacjenci z częstomoczem i parciami naglącymi - w podejrzeniu nadaktywności wypieracza
Urodynamika pacjenci z zaleganiem moczu po mikcji
Urodynamika mężczyźni kwalifikowani do operacyjnego leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, u których trudno przewidzieć efekt operacji.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY 🙂👍